✈ 1000 tl üzeri tüm siparişlerde ÜCRETSİZ KARGO

Fiyatlarımız kargo&kdv dahildir.

Döner sandalye ayağı nasıl sökülür? ofis koltuk ayağı nasıl sökülür?

Döner Sandalye Ayağı Değişimi Nasıl Yapılır?

Döner sandalye kurulumunu yaparken veya kırılan sandalye ayağını değiştirirken sıra montajlamaya geldiğinde ihtiyacınız olan bilgileri başlıklar halinde sizler sunduk.

Döner Sandalye Ayağı Nedir? Ne işe yarar?

Döner Sandalye ayağı modellerine birçok ofis sandalyesi ve bilgisayar koltuklarında rastlamışızdır. 5 Farklı uzuvu bulunur ve bu uzuvlara çoğunlukla tekerlek takılır fakat zaman zaman döner sandalyenin sabitlenmesini istenirse bingo da tercih edilir. 5 farklı uzanan uzuvları ve ağırlık merkezine takılan amortisör sayesinde montajlandığı döner sandalyenin dengesini sağlar. Böylece kullanıcı döner sandalyeyi kullanırken güvenle işlerini yapar. Aynı zamanda ofis sandalyenizden kalkmadan kısa mesafede hareket imkanı kazanırsınız.

Döner Sandalye Ayağı Çeşitleri

Döner sandalye ve ofis sandalyesi yedek parçalarından olan ayaklar birçok çeşitte üretilirler. Her ayak çeşiti farklı boyuta tasarıma ve dayanıklılığa sahiptir. Fakat özellikleri farklı olsa dahi her ofis sandalyesi ayağı birçok bilgisayar koltuğu ve çalışma sandalyesine uyum sağlar. Evrensel standartlara göre üretilirler. Döner sandalye ayaklarını 2 ana başlıkta incelemek mümkündür. Bunlar plastik ayaklar ve metal(krom) ayaklar olarak ikiye ayrılır.

Metal Döner Sandalye Ayakları

Metal döner sandalye ayakları temel olarak 5 uzuvdan oluşur fakat nadir de olsa 6 uzuvlu ayaklara da rastlamak mümkün. Genellikle 60cm çapında üretilirler. Bu çap bir döner sandalyenin ağırlık merkezinin dengede durması için yeterlidir. Metal ayaklar montajlanacağı ofis sandalyesi ve çalışma koltukları modellerine göre farklı tasarımlarda üretilmektedirler. Bir metal ayağın montajlanacağı ofis sandalyesiyle uyumlu bir tasarıma sahip olmalı değil mi? Metal ayaklar farklı yüzeylere sahip olabilirler. Örneğin elektrostatik fırınlarda boyanabilir veya nikelaj kazanlarında krom kaplanabilirler. Elektrostatik fırınlarda boyanan ayaklar genellikle siyah parlak renge sahip olurlar fakat zaman zaman kullanıcıları talebi üzerine farklı renk alternatifleri uygulanır. Krom Ayaklar ayna gibi parladığından diğer ayak türlerine göre daha
şık ve modern bir görünüm sağlar. Son olarak metal ayaklar, dayanıklılık veya sağlamlılık itibariyle plastik ayaklara göre daha dayanıklıdır. Fakat fiyat olarak da daha pahalıdır. Metal ayaklardan krom görünüme sahip ofis sandalyesi ayağı modelimize göz atın.

Plastik Döner Sandalye Ayakları

Plastik döner sandalye ayaklarının bir çoğu PP(polipropilen) türlerinden üretilmektedir. Zaman zaman bazı kaliteli ayaklarda moblen ve abs hammaddelerinin karışımları kullanılmaktadır. ABS`nin tamponlarında veya dış yüzeylerinde kullanıldığını düşünürsek plastik ayakların sağlamlığını gözarda edemeyiz. Bu tür karışımlarla
üretilen plastik ayak azami 85-90 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Plastik ayaklar granül plastik hammaddenin eritilip bir kalıba gönderilmesiyle soğur ve kalıbın şeklini alır. Bu nedenle farklı plastik ayak tasarımları temin etmek mümküdür. Plastik ayaklar, krom ayaklara göre daha az üretim operasyonu geçirdiğinden ve hammadde fiyatından dolayı metal ayaklara göre daha ekonomik fiyatlıdır. Plastik hammaddeden oluşan döner sandalye ayağı modelimize göz atın.

Döner Sandalye Ayağı Nasıl Sökülür?

Döner sandalye ayağının nasıl söküleceği ve montajlanacağı konusunda doğru yoldan ilerlemek gerekir. Ofis sandalyesi ayakları üzerine 2 farklı parça montajlanır bunlardan bir tanesi tekerlek diğeri ise amortisördür. Tekerlekleri çevirerek çıkartabilirsiniz fakat amortisörü sökmek için aşağıdaki adımları sırasıyla izlemenizde fayda var.

  • Ofis sandalyesini bir sehpa üzerine ters çevirin, ayakları üste gelsin.
  • Eğer amortisör sağlamsa fotoğrafta belirtilen mavi bölgeye asla vurmayın.
  • Aşağıdaki fotoğrafta işaretlenen kırmızı çerçevenin üzerine çekiç ile farklı yerlerden vurun.
  • Koltuk amortisörü değişimi nasıl yapılır? adlı makalemiz de size bu konuda yardımcı olabilir, incelemenizde fayda var.
Koltuk amortisörünü ofis koltuğu ayağından sökmek için yapmanız gerekenler
Ofis-koltuk-amortisörü-sökme-mobisan

Önemli Uyarı
Eğer ofis sandalyenizi uzun süre kullandıysanız yuvasi konik olan amortisör, döner sandalye ayağına iyice yerleşmiştir. Bu nedenle ayağı amortisörden ayırmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu tür durumlar için özel teçhizat kullanılması gerekir, Bu tür teçhizatlar ev ve ofis ortamında bulunmayacağından tarafımızdan montaj desteği almak için lütfen iletişime geçin.

Döner sandalye ayakları öğrendiğiniz üzere birçok ofis sandalyesi ve çalışma koltuğu modelleriyle uyumludur. 2 ana grupta inceledik. Bunlar krom ayak ve plastik ayaklardır. Dayanıklılık konusunda bir tercih yapmak isterseniz 130kg`a kadar taşıma kapasitesi olan metal ayakları tercih edebilirsiniz. Bu sayede uzun yıllar ofis sandalyenizi ve ayağını kullanabilirsiniz. Eğer ekonomik yönden bir tercih yapacak olursanız plastik ayağı tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Türkiyeye Kargo

+1000 tl üzerindeki siparişlerde

Garanti Süresi

12 ay garanti

100% Güvenli Ödeme

EFT / MasterCard / Visa

Güçlü İletişim

Dilediğiniz zaman bize ulaşın

botão whatsapp