✈ 1000 tl üzeri tüm siparişlerde ÜCRETSİZ KARGO

Fiyatlarımız kargo&kdv dahildir.

Ofis koltuğu, bilgisayar koltuğu ve çalışma koltuğu amortisörü nasıl değiştirilir? bozuk olan koltuk pistonunu değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Koltuk Amortisörü Değişimi Nasıl Yapılır?

Çalışmayan Amortisör/Piston Değişimine Bir Göz Atın

Koltuk amortisörü çıkartmayı veya sökmeyi nasıl yapacağınızı sizler için anlattık.

Evimizde veya ofisimizde yer alan çalışma sandalyesi, ofis koltuğu, bilgisayar sandalyesi gibi birçok döner sandalye çeşitlerinde amortisör kullanılır. Mekanizma koluna bastığınızda oturduğunuz koltuğun yükseklik seviyesini istediğiniz seviyede ayarlamanızı sağlayan ofis koltuğu yedek parçası amortisördür. Halk arasında zaman zaman piston olarak da adlandırılır. Dış görünüm itibariyle 4 farklı parçadan oluşur. Bu parçalar Siyah gövdesi, gövde altındaki emniyet vidası, piston borusu ve harekete geçiren kırmızı, mavi, beyaz gibi çeşitli renklere sahip olan kilittir. Amortisörün içeriğinde ise gas ve çeşitli mekanizmalar bulunur. Koltuk amortisörü değişimi nasıl yapıldığını anlatmadan önce gelin derinlemesine bir inceleme yapalım.

Koltuk Amortisörü Çeşitleri ve Kaliteleri

Her üründe olduğu gibi amortisörlerde koltukların amacına uygun kullanılması için farklı ölçülerde ve kalitelerde üretiliyor. Bu ölçüler ise amortisörleri sınıflandırıyor. Amortisörler genellikle üç farklı sınıfta göze çapar. Bunlar 80lik amortisör 100lük amortisör, 120lik amortisör, 140lık amortisör ve 200lük amortisördür.

80 lik Koltuk Amortisör

Çocuklar için üretilen küçük boyutlu ofis koltuğu modellerinde kullanılmak üzere üretilir.

100 lük Koltuk Amortisör, 120 lik Koltuk Amortisörü, 140 lık Koltuk Amortisör

Üretilen ofis koltuğu gövde ölçüsüne göre bu üç amortisör sınıfından hangisinin kullanılacağına karar verilir. Genellikle ofis koltuğu, çalışma sandalyesi ve bilgisayar koltuğu modellerinde kullanılırlar.

200`lük Koltuk Amortisörü

Döner sandalye modellerine yükseklik kazandırmak için kullanılır. Normal ofis koltuklarına oranla daha yüksekte kullanılan bar taburesi gibi ürünler için tercih edilir.

Koltuk Amortisörünün Kalitesi

Amortisörün kalitesini belirleyen unsurlar temel olarak gövdesini oluşturan malzemeler ve içeriğindeki gas kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Genelde iki tip üretiliyor. Gövde altındaki emniyet vidasının altındaki saçı kaynatarak veya kapak olarak montajlayarak üretiliyor. Kapak olarak montajlanan tipte bir amortisöre
sahipseniz bozulduğunda çıkarması diğerine göre daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Amortisörün gövde yapısı sağlam diyelim burada kalitesine etki edecek bir başka unsur gazdır. Bu gaz yağ ile birlikte sızdırmaz bir boru içerisinde bulunur. Gaz kalitesi class1, class2, class3 olarak sınıflara ayrılır.

Koltuk Amortisörü Ölçüleri

Tüm amortisör ölçüleri ve sandalyelere montajlanma şekilleri evrenseldir. Ölçüler ve sandalyelere montajlanma şekli markadan markaya değişmez. Değişen şey yalnızca kalitedir. Silindir şeklinde olan amortisörün uç kısımları koniktir. Bu sayede siyah olan gövde kısmı koltuk ayağına kolay bir şekilde yerleşir. Renkli emniyet tuşu bulunan diğer ucu da aynı şekilde koniktir ve ofis koltuğu mekanizmasına kolay bir şekilde yerleşir. Zamanla kullandıkça konik olan uçları montajlandığı deliklere kullanıcı ağırlığından dolayı iyi girer ve bir noktada sabitlenir. Bu nedenle ayak ve mekanizmaya geçmeli olarak kolayca montajlanan amortisör, bozulduğunda çıkartması biraz zaman alabilir.

Ofis Koltuğu Amortisörü veya Pistonu Ne İşe Yarar? /Görevi ve Kullanım Amacı Nedir?

Amortisör veya diğer adıyla koltuk pistonunun başlıca görevi ofis koltuğu kullanıcısının boyu ile masa yüksekliğinin kullanıcının ergonomik olarak rahat hissettiği yükseklik seviyesinde sabit tutmasıdır. Aynı zamanda masa üzerinde bulunan bilgisayar ekranı ile kullanıcının göz hizasının aynı yükseklik seviyesinde ayarlanabilmesi için kullanılır. Ayrıca 360 dönmeyi sağlar bu nedenle kullanıcılar çoğu zaman ofis koltuklarını döner sandalye olarak anımsarlar. Bu sayede koltuk amortisörünün, ofis ve çalışma alanlarınızda ergonomiye olumlu katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Yeni bir koltuk amortisörüne ihtiyacınız varsa satın almak için tıklayın.

Koltuk Amortisörünün Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ofis koltuğu ve çalışma sandalyenizi kullanırken bazı durumlar baş gösterir. Bunlar amortisörün arızalandığının belirtileridir. Bu belirtiler ise şu şekildedir;

 1. Kendiliğinden koltuğunuz aşşağı doğru inmeye başlıyorsa.
 2. Mekanizma koluna basmadan kendiliğinden ofis koltuğunuz yükseliyorsa.
 3. Mekanizma koluna bastığınızda hiç hareket etmiyorsa.
 4. Ofis koltuğunuz mekanizma koluna basmadan kendiliğinden yükseliyor ve siz oturunca iniyorsa.
 5. Ofis koltuğunuzu kullanırken bir süre sonra yavaşça aşağı doğru kendiliğinden iniyorsa.

Bu belirtiler baş gösteriyorsa koltuk amortisörü değişimi yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Koltuk Amortisörü Tamir Edilebilir mi?

Amortisör tamir edilmez, kullandığınız ofis koltuğundan memnunsanız yalnızca amortisörü yenisiyle değiştirerek ofis sandalyenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Koltuk Amortisörü Değişimi Nasıl Yapılır? /Sökülür? /Çıkarılır?

Eğer yukarıda belirttiğimiz amortisörün bozulma belirtilerinden birini yaşıyorsanız amortisörünüzün bozulduğunu söyleyebiliriz. Ofis koltuğunuzu tekrar masa yükseklik seviyesine ve göz hizanızı bilgisayar ekranına göre ayarlayabilmeniz için koltuk amortisörünüzü değiştirmeye ihtiyacınız var. Fakat bu değişimi
yapmadan önce yeni bir amortisör satın almalısınız. Kaliteli bir amortisöre sahip olmak için hemen ürünümüzü inceleyin. Amortisör değişimine başlamadan önce ev veya ofis ortamında bulabileceğiniz bazı eşyalara ihtiyacınız olacak. Bu eşyalar şunlardır;

 • Çekiç
 • Sandalye sırtını en boy olarak kapsayacak genişlik ve uzunlukta bir örtü

Satın aldığınız yeni amortisörünüz size ulaştığında bozuk olan amortisör ile değişimini yapmak için sırasıyla şu adımları izleyin.

 1. Ofis koltuğunuzun sırt kısmı uzunluğu kadar yere kalın bir örtü serin.
 2. Bu örtü üzerine ofis koltuğunuzu sırt üstü yatırın. Koltuk ayağı yere temas etmeyecek, yere paralel bir şekilde uzanacak.
 3. Mekanizmadaki koltuk yüksekliğini ayarladığınız kola basın amortisör uzasın.
 4. Amortisörün mekanizma deliğine girdiği yer yaklaşık 6cmx6cm kare sacdan oluşur, fotoğrafta görülen amortisörün girdiği bu deliğin kenarlarına çekiçle sağdan ve soldan küçük vuruşlar yapın, ofis koltuğunuzu uzun süre kullanmadıysanız bu yöntem ile mekanizmadan kolayca çıkacaktır.
Koltuk amortisörünü mekanizmadan sökmek için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.
Koltuk-amortisörünü-mekanizmadan-sökme

5. Amortisörü mekanizmadan çıkardıktan sonra sıra ayak ile amortisörü ayırmaya geldi.

6. Koltuk ayağını ters çevirin ve fotoğrafta kırmızı ile işaretlenen yerin üzerine çekiç ile vurun. Eğer bir sağlam amortisörü çıkartmak istiyorsanız asla fotoğrafta belirtilen mavi yere vurmayın.

Koltuk amortisörünü ofis koltuğu ayağından sökmek için yapmanız gerekenler
Ofis-koltuk-amortisörü-sökme-mobisan

Önemli Uyarı!

Eğer ofis koltuğunuzu uzun süre kullandıysanız yuvası konik olan amortisörün 2 farklı uçları mekanizma ve ayağa iyi bir şekilde yerleşmiş olabilir. Bu durumda çıkartamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar özel teçhizat gerektiğinden ve bu teçhizatları ev ve ofislerde bulmak ve kullanmak mümkün olmadığından ücretli teknik
destek ihtiyacı almanız gerekebilir. Bu nedenle bizimle iletişime geçmenizde fayda var.

Sağlam Amortisör Nasıl Sökülür? Amortisörü Sökerken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Amortisör yüksekliği beklentinizi karşılamamış olabilir bu nedenle daha büyük boyutta bir amortisör temin edebilirsiniz. Sağlam amortisörü değiştirirken zarar vermemek için amortisörün siyah gövdesi altındaki rondele ve kilide asla çekiçle vurmayın veya asla bu kilidi sökmeye çalışmayın.

Ofis Koltuğu Amortisörünün Ayarı Nasıl Yapılır?

Ofis sandalyesi veya bilgisayar sandalyenizin kurulumunu yaparken montaj şemalarında belirtildiği gibi mekanizma ve sandalye ayağındaki deliklere doğru bir şekilde yerleştirdiğinize emin olun. Kurulum bittikten sonra ofis sandalyenize oturun mekanizma pedalına basın sandalye aşağı indikten sonra oturmadan mekanizma pedalına basın. Bunu 4-5 kez tekrarlayın, bu sayede amortisörün deliklere tam olarak yerleştiğinden ve bozuk olmayan bir amortisöre sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.
Amortisörünüzün başka bir ayara ihtiyacı yoktur, bilgisayar sandalyenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Türkiyeye Kargo

+1000 tl üzerindeki siparişlerde

Garanti Süresi

12 ay garanti

100% Güvenli Ödeme

EFT / MasterCard / Visa

Güçlü İletişim

Dilediğiniz zaman bize ulaşın

botão whatsapp