✈ 1000 tl üzeri tüm siparişlerde ÜCRETSİZ KARGO

Fiyatlarımız kargo&kdv dahildir.

Ofis Koltuğu Mekanizmaları ve Mekanizmaların Montajı. Ofis koltuğu modellerine uygun mekanizmalar aynı zamanda bilgisayar koltuğu ve çalışma koltuğu modellerinede uygundur..

Ofis Koltuğu Mekanizması Nasıl Montajlanır?

Ofis koltuğu mekanizması kurulumunu yaparken veya bozulan mekanizmayı değiştirirken sıra montajlamaya geldiğinde ihtiyacınız olan bilgileri başlıklar halinde sizlerle paylaştık.

Ofis Koltuğu Mekanizması Nedir?

Ofis koltukları birçok yedek parçadan oluşurlar. Bu parçaların birçoğu çalışma koltuğu, bilgisayar koltuğu, ofis koltuğu gibi koltukları üretilirken kullanılan malzemelerin birçoğu ortaktır. Mekanizmalar Ofis koltuğunun gövdesi ile diğer parçaları birleştiren ağırlık merkezindeki ofis koltuğu yedek parçalarındandır. Ofis koltuğu mekanizması ofis koltuğunu dik bir şekilde tutan yedek parçalardan bir tanesidir. Aşağıda bahsettiğimiz özellikleri bulunan mekanizmalar ofis koltuğunu yalnızca dik tutmakla kalmaz bunun yanında ergonomiye katkıda bulunacak birçok özelliğe sahiptirler. Ofis koltuklarının ergonomi seviyesini arttıran parçaların başında ise mekanizma gelir. Bozulan mekanizmayı yenisi ile değiştirirken yani sandalyenizi tamir ederken veya ofis koltuğu kurulumu yaparken sıra montajlamaya geldiğinde ihtiyacınız olabileceğini düşündüğümüz noktaları sırasıyla başlıklar halinde sizlerle paylaşmak istedik.

Ofis Koltuğu Mekanizması Çeşitleri Nelerdir?

Ofis koltuğu yedek parçalarından olan mekanizmalar birçok çeşide sahiptir. Her mekanizma farklı fonksiyonel özelliklere ve dayanıklılığa sahiptir. Özelliklerinin farklı olması nedeniyle her mekanizma her bilgisayar koltuğuna uyum sağlamaz. Ofis koltuğu mekanizmalarını üç ana başlıkta incelemek mümkündür. Bunlar düz mekanizmalar senkron mekanizmalar ve tilt mekanizmalardır.

Düz Mekanizma

3mm çelik sacdan pres kalıplarında uygun şekil verilerek üretilirler. Düz Mekanizmalar genellikle tek bir özelliğe sahiptir. Bu özellik ise oturak seviyesini yükseltip alçaltmaya yarayan kol ile kullanılır. Mekanizmada bulunan bir adet kol sayesinde bilgisayar koltuğunuzu boyunuza göre istediğiniz yükseklik seviyesinde ayarlayabilirsiniz. Düz mekanizmalar genellikle tabure, kuaför ve berber koltuklarında, bar sandalyeleri ve bazı bilgisayar koltuğu modellerinde kullanılırlar.

Senkron Mekanizmalar

Gövdesi alüminyumdan yapılır. Enjeksiyon makinesinde yüksek sıcaklıkta eritilen alüminyum akışkan durumdayken kalıbın şeklini alarak soğutulur ve katılaşır. Taşıma dayanımı en yüksek ve dolayısıyla en kaliteli mekanizma türlerindendir. 150kg`a kadar taşıma kapasitesi bulunur ve oldukça kaliteli malzemelerden üretildiğinden uzun ömürlüdürler. Kızaklı Kuyruklu ve standart özelliklere sahip senkron mekanizma çeşitleri üretilir.

Kızaklı Kuyruklu Senkron Mekanizmalar

Kuyruklu senkron mekanizmalar ofis koltuğunun sırt ve oturak kısmının ayrı parçalardan oluştuğu koltuk türlerinde kullanılır. Sağlamlığından ve sunduğu konfordan dolayı tercih edilir. Standart senkron mekanizmadan farklı olarak üçüncü bir kol bulunur. Bu üçüncü kol sayesinde ofis koltuğunun oturak kısmı, sırt kısmından bağımsız bir şekilde yere paralel olarak mekanizmadaki raylar sayesinde öne ve arkaya hareket eder. Mekanizmanın sağladığı bu ergonomik konfor ile ofis koltuğu kullanıcısı
kendi vücut boyuna göre ayarlar. Bu sayede diz kapağı arkasında bulunan kalf kısımlar ofis koltuğunun oturak bölgesine temas ederek bacakların yere dik bir şekilde konumlanmasına yardımcı olur. Mekanizma üzerinde bulunan 2. kol ile ofis koltuğunun sırt kısmı oturaktan bağımsız bir şekilde 20 derece eğime ulaşır. Yoğun çalıştığınız ofislerde az da olsa dinlenme hissi hissetmeniz için salıncak fonksiyonlu ofis koltukları tercih edebilirsiniz. Üçüncü kol ile de ofis koltuğunun yüksekliği ayarlanır. Alt tarafındaki yuvarlak görünümlü topuzu + ve – yönlere döndürerek salınım zorluğunu kilonuza göre ayarlayabilirsiniz.

Standart Senkron Mekanizmalar

Ofis koltuğu için bir başka sağlam mekanizma türü standart senkron mekanizmalardır. Bu mekanizmalar çift kollu tilt mekanizma ile fonksiyonel olarak benzer özelliklere sahiptir. Üzerinde 2 adet kol bulunur. Birinci kol ile ofis koltuğunun yüksekliğini istediği seviyede sabitler. Diğer kol ile sırt kısmının yaylanır fonksiyonunu aktif ederek sırt kısmının 20 dereceye kadar hareket etmesini sağlar ve istediği konumda sabitleyebilir. Fakat yaylanır salıncak fonksiyonu aktif edildiğinde ofis koltuğunun oturak ve sırt kısmı birlikte 20 dereceye kadar eğime ulaşır. Kuyruklu mekanizmadaki gibi ofis koltuğunun yalnızca sırt kısmı oturaktan bağımsız bir şekilde hareket etmez. Alt tarafındaki yuvarlak görünümlü topuzu + ve – yönlere döndürerek salınım zorluğunu kilonuza göre ayarlayabilirsiniz.

Tilt Mekanizmalar

Bilgisayar koltuğunda kullanılan tilt mekanizmaları 3,5mm çelik sacdan özelliklerine göre farklı kalıplarda preslenerek üretilirler. Tilt mekanizmaların, senkron mekanizmalar kadar kaliteli ve uzun ömürlü olduğu söylenemez. Fakat bir takım özellikleri benzerdir. Fiyat performans amaçlı tercih edilebilirler. Tek kollu, çift kollu ve kuyruklu çift kollu tilt mekanizma çeşitleri bulunur. Her bir tilt mekanizma türünün farklı özellikleri vardır. Gelin birlikte ofis koltuğu, çalışma koltuğu ve bilgisayar koltuklarında ağırlıklı olarak kullanılan tilt mekanizma türlerini birlikte inceleyelim. Alt tarafındaki yuvarlak görünümlü topuzu + ve – yönlere döndürerek salınım zorluğunu kilonuza göre ayarlayabilirsiniz.

Tek Kollu Mekanizma

Sırt ve oturağı birleşik olarak üretilen bilgisayar sandalyesi ve çalışma sandalyesi modellerinde ağırlıklı olarak tek kollu mekanizma kullanılır. 3,5mm çelik sacdan kalıba preslenerek üretilir. Adından da anlaşıldığı üzere üzerinde tek kol bulunur. Bu kol 1 cm git gel hareketi yapar ve üç görevi vardır. Tek kollu bilgisayar koltuğu mekanizması 95 kg`a kadar dayanıklıdır. Tek kollu mekanizmanın özelliklerini maddeler halinde inceleyecek olursak;

 1. Üzerinde tek kol yardımı ile çalışma koltuğunun yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.
 2. Çalışma koltuğunuzun sırt kısmının salıncak fonksiyonunu aktif etmek için mekanizma kolunu yere paralel bir şekilde sağa doğru çekin.
 3. Çalışma koltuğunuzun sırt kısmını dik konumda sabitlemek için mekanizma kolunu yere paralel bir şekilde avucunuzun içiyle sola doğru itin.

Alt tarafındaki yuvarlak görünümlü topuzu + ve – yönlere döndürerek salınım zorluğunu kilonuza göre ayarlayabilirsiniz. Tek kollu mekanizmalar ile ürettiğimiz bazı çalışma sandalyesi modellerini inceleyebilirsiniz. Tek kollu mekanizma satın almak için tıklayın.

Çift Kollu Mekanizma

Sırt ve oturağı bütün olarak mono blok tipte üretilen müdür koltuğu ve bazı ofis koltuğu modellerinde kullanılırlar. 3,5mm çelik sacdan preslenerek üretilirler. Adından da anlaşıldığı üzere üzerinde 2 adet kol bulunur. Çift kollu ofis koltuğu mekanizması 95 kg`a kadar dayanıklıdır. Üzerindeki 2 adet bulunan kolun özelliklerini detaylı incelemek gerekirse;

 1. Sağdaki kol ile bilgisayar koltuğunuzun yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.
 2. Soldaki kolu yukarı çektiğinizde salıncak fonksiyonunu aktif etmiş olursunuz ve müdür koltuğunuzun sırt kısmı yaylanmaya başlar.
 3. Yaylanır fonksiyonu istediğiniz eğimde veya dik konumda durdurmak ve sabitlemek için soldaki kolu aşağı doğru itin.

Yaylanma zorluğunu mekanizma altındaki yuvarlağı + ve – yönlere döndürerek kilonuza göre ayarlayabilirsiniz. Çift kollu mekanizma ile ürettiğimiz bazı ofis koltuğu modellerini inceleyebilirsiniz. Çift kollu ofis koltuğu mekanizması satın almak için tıklayın.

Çift Kollu Kuyruklu Mekanizma

Oturak ve sırt kısmı bütün olmayan iki farklı parçadan oluşan ofis koltukları için uygundur. Üzerinde 2 adet kol ve 1 adet yuvarlak şekilli topuz bulunur. Kollar ile yükseklik ve sırt eğimini ayarlayabilir. Yuvarlak dönebilen topuz ile ise kilonuza göre bilgisayar koltuğu sırtının yaylanma zorluğunu ayarlayabilirsiniz. Kuyruklu çift kollu mekanizma ile ürettiğimiz ofis koltuğu modellerini incelemek için tıklayın. Oyuncu koltuklarında daha çok kullanılan çift kollu kuyruklu mekanizmayı oyuncu koltuğu mekanizması satın almak için tıklayın.

Tilt Tension Ne Demektir?

Kullandığınız bilgisayar koltuğundaki mekanizmanın altında yuvarlak bir topuz varsa ve sandalyenin sırt kısmı geriye doğru yatıyorsa bu yazıyı mekanizma üzerinde görebilirsiniz. Bilgisayar koltuğunuzun sırt eğimini ayarlamak için kolu sağa çekip aktif ettiğinizde sandalyenin sırt kısmı yaylanmaya başlar, Tilt mekanizmalar da yaylanma zorluğunu ayarlamak için oturak altında bir yuvarlak topuz bulunur. Bu topuz üzerinde “+” ve “-” işaretler bulunur. Bu yönlere çevirerek kendi kilonuza göre yaylanma
zorluğunu ayarlamaya tilt tension denir.

Tilt Mekanizma Nedir?

Büro koltuğunuzun sırt bölümünün açısını istediğiniz eğimde sabitleyen veya yaylanma(salıncak) özelliği sağlayabilen ofis koltuğu mekanizmalarına verilen isimdir.

Ofis Koltuğu Yedek Parçalarından Olan Mekanizmaların Fiyatları Nasıldır?

Mekanizmaların ofis koltuğuna uygun olanları hammadde fiyatlarına göre değişkenlik gösterir. Ofis koltuğu türlerine aynı mekanizma takılamayacağından ofis koltuklarının fiyatını belirlemede de doğrudan etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ofis koltuğu mekanizmasını üretmek için kullanılan hammaddeler arasında en önemlisi gövdeyi oluşturan sacın kalitesidir. Çelik olmayan sınıftaki saclardan üretildiğinde ofis koltuğu mekanizmalarını uzun süre kullanmak mümkün değildir.

Ofis Koltuğu Mekanizması Nasıl Montajlanır? ve Ofis koltuğu Mekanizması Nasıl değiştirilir?

Büro koltuğu mekanizması montajlanırken amortisörün mekanizmaya montajlanacağı deliğin ofis koltuğu oturağının ağırlık merkezine gelecek şekilde montajlanmalıdır. Amortisörü mekanizmaya nasıl montajlayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız koltuk amortisörü değişimi nasıl yapılır? Adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Tilt mekanizmaları ofis koltuğuna montajlarken mekanizmadaki yuvarlak topuzun koltuğu kullanırkenki ayaklarınıza yakın olan yönde montajlamalısınız. Yani mekanizma topuzu ofis koltuğunun sırt kısmındaki yönde olmamalıdır. Mekanizmayı montajlarken 4 adet civatayı bastırmadan çevirerek sıkmanız oldukça önemlidir. Ofis koltuğu mekanizması kurulumunu yaparken sırayla ilerleyecek olursak;

ofis koltuğu mekanizması montajı ve değişiminin nasıl yapıldığını anlatan görsel
ofis koltuğu mekanizması montajı ve değişiminin nasıl yapılır?
 1. Ofis koltuğunuzu bir sehpa veya yüksek bir cisim üzerine ters çevirin. Bu sayede mekanizmayı montajlayacağınız delikleri rahat görürsünüz.
 2. Mekanizmayı yukarıda bahsettiğimiz gibi uygun yöne de olacak şekilde 4 adet deliğin üzerine yerleştirin.
 3. Vida ve rondeleleri birbirine geçirin.
 4. Vidaları oturaktaki deliklere oturtup ikişer tur çevirin.
 5. Tüm vidaların deliklere oturduğundan emin olduktan sonra bastırmadan vidaları çevirmeye devam edin ve sıkın. ASLA BASTIRARAK ÇEVİRMEYİN!
 6. Fotoğrafta kırmızı ile belirtilen alandaki civatayı asla sökmeyin.
 7. Mekanizma kullanıma hazır amortisörü, deliğe geçirebilirsiniz.

Bilgisayar Koltuğunun Sırt Ayarı Nasıl Yapılır?

Ofis koltuğu, bilgisayar koltuğu ve çalışma koltuğu modellerinin sırt ayarları koltuk modeline göre değişkenlik gösterebilir. Fakat biz mekanizmayı kullanarak sırt ayarını bu şekilde yapabiliriz. Tek kollu mekanizmalarda sırtı dik konumda sabitlemek için mekanizma kolunu avuç içinizle sola doğru itin. Çift kollu mekanizmalarda ise bilgisayar koltuğunun sırt kısmını istediğiniz eğimde sabitlemek için soldaki kolu aşağı doğru itebilirsiniz.

“Yaylanır Çalışma Koltuğu” Ne Demek?

Yaylanır çalışma koltuğu tilt mekanizma çeşitlerinden birine sahip olan çalışma koltuğu modellerinde olan bir özelliktir. Çalışma sandalyesinin sırt kısmı mekanizma türüne göre istenilen açıda sabitlenebilir veya beşik sistemi aktif edilip kullanılabilir.

Ofis Koltuğu Nasıl Yükseltilir?

Ofis koltuğu mekanizmasının sahip olduğu sağdaki kola basarak yükseltebilirsiniz.

Bilgisayar koltuğu altındaki yuvarlak ne işe yarar? Oturağın Altındaki Topuz Nedir?

“+” ve “-” yönlere çevirerek ofis koltuğunun sırt kısmının yaylanma sertliğini kilonuza göre ayarlama görevi görür. Aynı zamanda 2-3 tur çevirdikten sonra oturup yeniden kilonuza uygun sertlikte olup olmadığını kontrol edin, ihtiyaç varsa yeniden çevirin.

Mekanizma Ofis Koltuğum İçin Uygun Mu?

İhtiyacınız olan mekanizmayı doğru seçerek sipariş vermek önemlidir. Çünkü halihazırda kullandığınız ofis koltuğunuza uygun olmayan bir mekanizma satın alarak paranızı boşa harcamak istemezsiniz. Mekanizmanın ofis koltuğunuza uygun olması için öncelikle iki soruya cevap vermemiz gerekmektedir. Bunlar ofis koltuğunuzun oturağında mekanizmanın montajlanması için bulunan deliklerin birbirlerine olan uzaklığı ve ofis koltuğunuzun sırt ve oturağının tek parça şeklinde mi yoksa ayrı ayrı
parçalardan mı oluştuğudur. Birçok tilt mekanizma türleri aynı delik merkez ölçülerine sahiptir. Delik merkez ölçüleri ise 15x25cm şeklindedir. Yani tilt olan tek kollu mekanizma, çift kollu mekanizma ve kuyruklu mekanizmalar ofis sandalyelerine uygundur.

Bu yazımızda ofis koltuğu mekanizmalarında kullanılan mekanizma türlerinden nasıl montajlandıklarına kadar birçok bir bilgi paylaştık. Yazımızı okuyup sipariş vereceğiniz ofis koltuğu modellerini standardı dışında farklı mekanizma türüyle birlikte satın almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uyarı!

Tilt mekanizmalara veya sırtı yaylanır özellikte olan mekanizmalar sahip kullanıcılar ofis koltuklarını kullanırken ayaklarını asla masa üzerine koymamalıdır. Aksi taktirde düşüp kendinizi yaralayabilirsiniz, ayrıca ofis koltuğunuza hasar verebilirsiniz. Bu gibi durumlar garanti kapsamına girmez, tarafımızca kullanıcı hatası olarak değerlendirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Türkiyeye Kargo

+1000 tl üzerindeki siparişlerde

Garanti Süresi

12 ay garanti

100% Güvenli Ödeme

EFT / MasterCard / Visa

Güçlü İletişim

Dilediğiniz zaman bize ulaşın

botão whatsapp